Een werkgever kan aansprakelijk zijn voor gebeurtenissen op de werkplek. In een uitspraak van het gerechtshof Arnhem-Leeuwarden d.d. 27 mei 2025 komt een dergelijke kwestie aan de orde. Een werknemer werkzaam bij GGNet was in het kader van zijn opleiding tot verpleegkundige vanaf maart 2016 werkzaam op de gesloten afdeling ‘acute zorg’. Op 26 maart 20216 vindt op de afdeling een geweldsincident plaats waarbij werknemer door een patiënt met een vork in zijn gezicht, hoofd, schouder en armen wordt gestoken. Partijen hebben daarna een vaststellingsovereenkomst gesloten met een finale kwijting bepaling. Op 10 maart 2020 heeft de werknemer GGNet aansprakelijk gesteld voor de door hem geleden en nog te lijden schade op grond van artikel 7:658 BW. Vervolgens komt het navolgende aan de orde.
Omdat GGNet de werknemer niet heeft gewezen op de consequenties van het kwijtingsbeding, komt het hof tot het oordeel dat de finale kwijting niet ziet op de letselschadevorderingen.
Met betrekking tot de werkgeversaansprakelijkheid oordeelt het hof dat GGNet haar zorgplicht heeft geschonden. GGNet had algemene maatregelen tot beveiliging van de werknemers moeten treffen en daarnaast specifieke maatregelen moeten nemen en instructies moeten geven als het om de bescherming van de werknemers gaat. Voorts oordeelt het hof dat de zorgplichtschending van GGNet niet in causaal verband staat tussen de door de werknemer geleden en nog te lijden schade. De aanval van de betreffende patiënt op werknemer was onverwacht en plotseling. Ook als GGNet alle maatregelen had getroffen, had het betreffende geweldsincident niet kunnen worden voorkomen. Het hof komt dan tot de conclusie dat de vorderingen van werknemer terzake van de letselschade niet toewijsbaar zijn.
Ook komt het hof tot het oordeel dat er geen aansprakelijkheid kan zijn op grond van de verzekeringsplicht welke de werkgever in deze zou moeten hebben (artikel 7:611 BW). Het hof verwijst daarbij naar de uitspraak van de Hoge Raad d.d. 11 november 2011 waarin is overwogen dat de verzekeringsplicht is beperkt tot verkeersongevallen en dat de meer algemene verzekeringsplicht in strijd is met strekking van artikel 7:658 BW.
Indien u vragen heeft over het bovenstaande, dan kunt u met ons kantoor contact opnemen.
Bron: https://uitspraken.rechtspraak.nl/details?id=ECLI:NL:GHARL:2025:3244